e
sv

Amazon Bulut Tabanlı Oyun Sistemini Duyurdu: Luna

amazon-luna-teknolama
avatar

Mert Mutlu

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oyun sektörüne yönelik yatırımlarını sürdüren Amazon cephesinden, yeni bulut tabanlı oyun sistemi “Luna” duyurusu geldi.

Son yıllarda oyun sektörüne yapmış olduğu yatırımlarla da adını duymaya başladığımız Amazon, geçtiğimiz dönemlerde kendi çatısı altından yayınladığı video oyunları oyun severlerle buluşturmuştu. Amazon cephesinden şimdi de yine oyun tutkunlarını heyecanlandıracak bir haber geldi.

Amazon şirketinden yapılan açıklama ile yeni bulut tabanlı oyun sistemi Luna tanıtıldı. Tanıtıldığı gün Amerika bölgesinde kullanıma sunulan Luna’nın üyrlik fiyatı ise 5.99 dolar larak belirlendi.

Son dönemlerin oldukça ses getiren projelerinden olan bulut tabanlı oyun sistemleri, sizlere donanım özelliklerine bakmaksızın tüm bilgisayarlarda yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunları dahi oynama imkanı veriyor.

İnternet üzerinden oynadığınız oyunları sizin bilgisayarınıza anlık olarak görüntü aktararak oynamanızı sağlayan sistem için tek gerekli olan ise iyi bir internet altyapısı. Oyunlar anlık olarak bulut üzerinden size yansıtıldığı için internet altyapınızın iyi olmaması durumunda oyunları oynayabilmeniz pek de mümkün olmuyor.

Bu yönüyle oldukça dikkat çeken bulut tabanlı sistemlerden biri olan Luna, şu an itibarıyla 100’den fazla oyuna ev sahipliği yapıyor. Bu oyunların sayısının zamanla artacağının altını çizen Amazon yetkilileri, Ubisoft ile de bir anlaşma yaptıklarını belirtti.

Yapılan açıklamaya göre Ubisoft ile yapılan anlaşma çerçevesinde, Assassin’s Creed Valhalla Far Cry 6 gibi oyunlar yayınlandığı anda Luna’ya dahil olacaklar. Tüm bu oyunlara 4K çözünürlükte erişme fırsatı verecek olan Luna, Twitch entegrasyonuna da sahip. Bu sayede Twitch üzerinden beğendiğiniz oyunları tek tuş ile siz de bilgisayarınızdan oynayabileceksiniz.

Amazon tarafından yapılan açıklamada, oyunların klavye, mouse ya da gamepad ile oynanabileceği belirtildi. Ayrıca Amazon tarafından geliştirilen 49.99 dolar değerindeki Alexa özellikli Luna kontrolcüsü de yapılan açıklamalar esnasında tanıtıldı.

Amazon Luna Gamepad

Şu an için yalnızca Amerika bölgesinde kullanıma açılan Luna’nın yakın tarihte kullanım alanını hızla genişletmesi bekleniyor.

Peki siz Amazon tarafından geliştirilen yeni bulut tabanlı oyun sistemi Luna hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla oyun haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.