5G’nin Ülkemizde İlk Olarak Uygulanacağı Yer Açıklandı

395 Okunma 27 Şubat 2020 09:03
5g-teknolojisi-sagliga-zararli-mi-teknolama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, mecliste gazetecilerden gelen soruları ve 5G ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

5G teknolojisi ile ilgili önemli bilgiler içeren açıklamalar arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın en dikkat çeken açıklaması 5G’nin ilk kullanacağı yeri açıklaması oldu. Bakan Turan’ın açıklamasına göre 5G teknolojisinin bu yıl içerisinde İstanbul Havalimanı’nda uygulamaya başlaması planlanıyor.

Ayrıca Bakan Turan,5G’nin ülke genelinde kullanıma açılmasından önce artı ve eksilerinin detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Bu yüzden de İstanbul Havalimanı’nda uygulanmaya başlanacak olan teknolojinin eksik yanları bu süre zarfında değerlendirilip iyileştirilecek.

5G teknolojisinin birçok sektörde internet altyapısını güçlendirmesi dolayısıyla rekabet gücünü arttıracağını hedeflediklerini açıklayan Bakan Turan, 5G’nin görüntü ve haberleşmenin yanı sıra nesnelerin interneti için de önemli bir altyapı olduğunu belirtti.

Bakan Turan, 5G teknolojisine geçişin kademeli bir şekilde gerçekleştirileceğini açıkladı. 5G’ye geçişin şuan gerçekleşmesi için elimizdeki bütün cihazları değiştirmemiz gerekir diyen Bakan Turan, bu geçiş sürecini dengeli bir şekilde yapacaklarını belirtti. Açıklamalarda dikkat çeken bir diğer nokta da yeni teknolojinin eğitim, tarım, sağlık gibi sektörlerde sağlayacağı faydaların yanı sıra götürülerinin de ne olacağını iyi dengelemenin gerektiğinin söylenmesi oldu. Bu yüzden de geçiş sürecinin kademeli olması yetkililere göre en iyi seçenek olacak.

Daha fazla teknoloji haberleri içeriğinden anında haberdar olmak isterseniz; sitemizin sol alt bölümünden siteye abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

5G’nin Ülkemizde İlk Olarak Uygulanacağı Yer Açıklandı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ