5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

6733 Okunma 28 Nisan 2021 22:31
5g-teknolojisi-sagliga-zararli-mi-teknolama

Yaklaşık 1 yıl önce dünya genelinde belirli bölgelerde kullanıma sunulan 5G teknolojisi, ülkemizde de öncü teknolojilerden birisi olacak şeklinde lanse edilmişti. Şu anda ülkemizde resmi olarak belirli noktalarda 5G teknolojisine erişilebilsek de, fiyatların aşırı pahalı olması, son kullanıcı için ulaşılamaz bir hal oluyor. Peki 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek? Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan açıkladı.

Son dönemlerde tanıtılan ve piyasaya sürülen tüm akıllı telefonlar 5G teknolojisini içerisinde barındırarak geliyor. Her ne kadar mobil cihazlar bu teknolojiye adapte olsa da, ülkemizde henüz kullanıma sunulmuş değil. Türkiye olarak 5G teknolojisinde ilk sıralarda bulunan bir ülke olmamız beklenirken, hala somut bir çalışma görülmemesi, yer yer sosyal medyada gündem oluyor.

5G teknolojisinin ülkemizde ne zaman geleceği hakkında ise Dr. Sayan;

Yerli 5G teknolojileri için heyecanımız katlanarak artıyor. 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli bir başarı gerçekleştirmiştik” diyen Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G frekans ihalesinin 2022 yılında tamamlanacağını ifade ederken; 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ayrıca Sayan, “Bundan sonraki süreçte de, ürünlerin ticari şebekelerde kullanımı, test ve entegrasyonları ile ürün geliştirme çalışmalarına devam edeceğiz. Hedefimiz; dünyayla uyum içinde 5G’yi geliştiren ve ilk kullanan ülkelerden olmak. 5G, Dijital Türkiye’nin gelişim sürecinde itici bir güç olacak. Bu gaye ile var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” açıklamaları ile ilerleyen dönemlerde bizleri nelerin beklediğini de duyurmuş oldu.

Peki siz 5G teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ