5G Teknolojisi Nedir?

429 Okunma 13 Mayıs 2020 10:05
5g-teknolojisi-teknolama-min

5G teknolojisi, veri aktarım hızı ve yeni nesil iletişim cihazları için devrim niteliğinde proje olarak gösterilmektedir. Mobil cihazların kullandığı hücresel ağlar ve alt yapı kuralları yeniden yapılandırılacağı belirtiliyor. İşlemciler ve frekanslı olarak çalışan çoğu teknolojik alet için yenilikler olacağı belirtiliyor. Akıllı evler, akıllı şehir, akıllı elektrik, e-sağlık, endüstri, siber güvenlik, akıllı hareket, 5G bulut şebeke, sabit kablosuz erişim ve ağ fonksiyon sanallaştırma gibi getireceği özellikler bulunmaktadır.

Farklı şirket ve mühendisler tarafından senelerce üstünde çalışılan hücresel ağlar ile ilgili yapılandırılma, artık standartlar üzerine çıkmaya çok yakın olduğu görülmektedir. Geliştirilerek maksimum verimlilik elde edebilmek için altyapı noktaları güçlendiriliyor. Bu sayede yapılan çalışmaların niteliği iletişim cihazları ile standartların üstüne çıkmayı hedefliyor. Hücresel ağların ve altyapı geliştirmelerinin süreci devam ederken, iletişim cihazları ise bu yapıya uygun şekilde üretilmeye devam ediyor.

Her 10 veya 15 yılda bir güncellenerek yenilikleri getiren teknoloji, verimliliği arttırma ve daha iyi hizmet sunmaya çalışan şirketlerin kodlarında ya da gerekli malzemelerinde değişime gitmesini sağlıyor. 5G altyapısı ile yapılandırma ve kodlamalar da 5 kere uygulamalar yapıldığı anlamına geliyor. 5G teknolojisi ile daha önce geliştirilen ve üretilen cihazlar, yerini yeni seri üretimlere bırakıyor. Buda gelen altyapının iletişim cihazı üreten firmalara yaradığının belirtisi oluyor. Teknoloji yavaş ilerlediği süreçlerde bu değişimler ayları hatta yılları bulabiliyordu. Fakat her alanda yükselişini fark ettiren teknoloji artık firmaların dahi yetişemediği hız haline gelmiştir.

5G teknolojisi Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Barcelona şehrinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi konularında yer alan ve oldukça konuşulan 5G teknolojisi yeni çıkartılan akıllı telefonların tanıtımlarında belirgin olan özelliklerinin artık yerini, yeni nesil teknolojiye bıraktığını hatta internet bağlantısını daha fazla güçlendireceği açıklandı. Hizmeti alabileceğiniz ya da ulaşabileceğiniz ilk alanlardan birisi ABD olarak belirtildi. Hizmet başlangıcı ne zaman olacak veya tam tarihi belli değil. Bundan ötürü 5G özelliklerini taşıyan mobil cihazları alırken aceleci davranılmasına gerek yoktur.

ABD ile başlangıcı olacak yeni teknoloji dağıtımı diğer ülkeleri de kapsamaya başlayacaktır. Almanya, İngiltere, Çin, Güney Kore, İsviçre, Avustralya, Fransa ve birkaç farklı ülke yer almaktadır. Türkiye‘nin 5G teknolojisinden ne zaman yararlanacağı belirtilmedi. Fakat ABD’nin ardından Türkiye’ye geleceği duyurulmuştu. 2021 yılında Türkiye 5G teknolojisini deneyebilecek ve belli merkezlerde ön kullanıma başlanacaktır. Baz istasyonu ve anten yeterliliğine göre 2022 yılında tamamen kullanıma açılacağı düşünülüyor.

5G Teknolojisi riskli mi?

Teknoloji her yeniliğe gittiğinde yeni riskler ve sorunlar ile karşılaşılmaktadır. 5G kullanılmaya başlandığında özellikle 2020 ve 2025 yılları arasında risklerini göstermeye başlar. Bu süreç algoritmalar ile yürütülerek en az seviyeye indirileceği belirtilmişti. Fakat sıfır risk oranı yoktur.

5G ile gelecek olan yenilikler sadece hizmet süreci değil, yeni baz istasyonları ve veri gücü yüksek antenlerin projelendirilerek kurulması gereklidir. Bu süreç sağlık yönünden endişeli insanlar oluşmasını sağlıyor. Ayrıca uzun vadeli etkilerinin olması halkı korkutuyor. Yenilikleri getirmesi ile beraber birçok açık ve güvenlik sorunu ile gelmesi farklı risklerin oluşacağını gösteriyor. 5G riskleri oluşacağı kadar, getireceği olumlu güvenlik bölümleri de vardır.

5G Hızı ne kadar yüksek?

5G Hızı mobil cihazlar, veri aktarımı, online yürütülebilir işlemler, upload, download vb. kullanım amaçları için farklılık gösterdiği aşikar durumlardır. Aldığı veriyi hızlı iletebilmesi için operasyon ekipleri, baz istasyonları ve antenler gerekmektedir. Ayrıca kullanılan servis sağlayıcıları ve operatörlerde 5G teknolojisinin hızını belirginleştirecektir.

Kullanımı gerçekleşirken anlaşılacaktır. Fakat örneklendirmek gerekirse 5G hızı, 50 GB boyutunda bir dosyayı yaklaşık birkaç dakika içerisinde indirmiş olacaktır. Buda yeni teknolojinin 4G iletişiminden oldukça fazla oranlarda seyir ettiğini gösteriyor. İki teknoloji arasında ki farklılık sadece hız değil, peşinde yeniliklerin gelmesini ve veri hızı artmasını gösteriyor.

Şu an kullanılan 4G teknolojisi bireysel ve kurumsal kullanıcılarına internet sağlayıcıları tarafından maksimum 1 Gbit değerlerini sunuyor. Bu değerler çoğu bireysellerin hayallerini süslüyor. Fakat 5G ile gelen değerler 4 ile 8 Gbit değerlerini sunuyor. Arada ki hız farklı örnekte anlaşılacağı gibi oldukça yüksek oranları gösteriyor. Özellikle internet siteleri, indirme ve yükleme sorunları ile uğraşanların çözümünü getiriyor. Gecikme süreleri ise milisaniye değerlerine düşecektir. Sürekli bekleme sorununu ortadan kaldırıyor.

Peki siz 5G teknolojisi nedir konumuz hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

5G Teknolojisi Nedir?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ