5G Teknolojisi Nedir? Ülkemizde 5G Teknolojisi Var mı?

617 Okunma 13 Nisan 2020 18:04
5g-teknolojisi-sagliga-zararli-mi-teknolama

5G teknolojisi nedir ve bu teknolojinin ülkemizdeki son durumu nedir sorusu şu sıralar en çok merak edilen konular arasında. Son dönemlerde gündeme gelen 5G teknolojisi ile ilgili merak edilenler içeriğimizde.

Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile hayatımıza giren mobil cihaz bağlantı altyapı sistemlerinin sonuncusu olan 5G; 2G, 3G ve 4G olarak gelişen sistemin en yeni ve en güçlü versiyonu olarak tabir ediliyor. 4G’ye oranla 20 kat daha hızlı internet bağlantısı sunan 5G teknolojisi, 30 kata kadar daha düşük gecikme süresi sağlıyor. 5G teknolojisi daha hızlı iletişim için farklı frekansları kullanmakta olan 5. nesil mobil telekomünikasyon hizmeti olarak tabir ediliyor.

Bahsettiğimiz gibi özellikle mobil cihazlarımızda kullanılan bu teknolojinin gelecekte birçok alanda karşımıza çıkacağı düşünülüyor. Örneğin şu an için geliştirme aşamasında olan ve yavaş yavaş örneklerini görmeye başladığımız otonom araçların bu teknolojiyi kullanacağı belirtiliyor. Gelişen her yeni sistem sonrası eski sistemin bize yeterli gelmediğini fark ederek veda ettiğimiz bu çağda; 5G teknolojisinin çıkmasının ardından 4G’ye büyük oranda veda edip 5G’nin hayatımızın önemli bir parçası olması bekleniyor.

Dünya üzerinde Çin, Amerika ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde 5G teknolojisi test edilmeye ve kullanılmaya başladı. Ancak içlerinde en büyük 5G ağına sahip ülke konumunda Çin bulunuyor. Çin merkezli Huawei şirketi şu an için 5G mobil şebekesinde dünyanın en büyük teknoloji tedarikçisi olarak gösteriliyor. 5G teknolojisine geçiş konusunda altyapı çalışmaları esnasında ülkeler genellikle Huawei ile beraber çalışıyorlar.

Şirketlerin 5G çalışmaları ile ilgili aldıkları patent sayıları karşılaştırıldığında bu konuda en fazla patent sahibi olan şirket Huawei olarak görülüyor. Huawei’yi sırasıyla Güney Koreli şirketler Samsung ve LG takip ediyor.

Önceki GSM bantlarına (2G, 3G ve 4G) baktığımızda hepsinin ABD’de ortaya çıkmış ve patentlerinin büyük kısmının ABD merkezli şirketler tarafından alındığına şahit olmuştuk. Ancak 5G teknolojisine baktığımızda, patentlerin büyük çoğunluğu Çinli ve Güney Koreli şirketlerin elinde olduğunu görebiliyoruz. 5G patent sahibi şirketlerin sıralandığı listede en fazla 5G patentine sahip ABD merkezli şirketler Qualcom ve Intel olarak gözüküyor.

Ülkemizde 5G Teknolojisi Ne Durumda?

Ülkemizde bulunan mobil operatörler de tüm dünyada yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan bu sistem için testlerini gerçekleştirmekteler. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu) çok geç olmadan bu yıl içerisinde lisans dağılımı ve ihalesi yapmayı hedefliyor. Bu ihalenin ardından 5G teknolojisinin ülkemizde kullanılmasının önü açılacak ve belli yerlerde kullanılabilecek duruma gelecek.

Daha fazla teknoloji haberleri içeriğinden anında haberdar olmak isterseniz; sitemizin sol alt bölümünden siteye abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

5G Teknolojisi Nedir? Ülkemizde 5G Teknolojisi Var mı?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ