arama

  2020 YKS Sınavı Ne Zaman? YKS Ertelendi mi?

  yks-ertelendi-teknolama-min
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Selim Enes Erdoğan
  • Beğen
   Loading...

  2020 YKS sınavı ne zaman? YKS sınavı ertelendi mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu tarafından yapılan öneriler kapsamında okulların 30 Nisan’a kadar ertelendiğini duyurdu. Bu süreçte uzaktan eğitim devam edecek iken, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ertelenecek mi sorusu merak konusu oldu. Peki YKS ne zaman yapılacak?

  ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye yerleştirme sınavları, bu sene ne olacak tam olarak kesinleşmiş değil. Özellikle de bu sene lise son sınıf eğitimi gören öğrenciler tarafından merak edilen durum, bugün itibari ile belli açıklamalarda bulundu. Saraç, YKS sınavının 25-26 Temmuz tarihinde yapılacağını duyurdu.

  YÖK Başkanı’nın açıklamalarından satıbaşları;

  “Uzaktan eğitim ve öğrenme faaliyetlerini devreye soktuk. Her gün yeni sanal sınıflar devreye sokulmaktadır. Açıköğretimdeki ders materyallerini dijital platformlarda tüm üniversitelerimize açtık.

  COVİD-19 salgını tüm hızıyla sürüyor. Biz süre daha evde kalmak, tüm yaş grupları için elzemdir. Üniversiteden istediklerimiz bu çerçevededir.

  Üniversitelerimiz aslında sağlam bir zeminde duruyor. Dünyadaki üniversite sıralamasında ilk 100’deki üniversiteler bile öğrencilerine net bir öneri sunamıyor.

  Büyük ölçüde ana kavram belirsizlik. Avrupa’da Almanya gibi bazı ülkeler bahar dönemini erteliyor, İsveç ve Fransa’da eğitime ara verildiğini görüyoruz. Kore’de ise online eğitim tavsiye ediliyor.

  Böyle bir ortamdan toplumun tüm katmanlarının, etkilendiği ortada. Türk Yüksek Öğretimi birçok ülkede olmayan tecrübeye sabittir.

  Bazı hususlarda kararlar aldık. Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Örgün öğretime ara vermek durumundayız. Bu yeni durumu kabullenmek durumundayız.

  YKS’nin 25-26 Temmuz’da yapılmasını karara bağladık.”

  Üniversiteler ne zaman açılıyor?

  Üniversiteler konusunda da açıklama yapılan toplantıda, üniversiteler için bahar döneminin kapandığını, uzaktan eğitimin devam edeceğini belirtildi. Üstelik uzaktan eğitim olarak alınamayan dersler ise öğrenciler tarafından yaz döneminde alınacak.

  Eğitime ara verildiği dönemde velilerden para talep eden okullar için ise Bakan Selçuk şu şekilde konuştu:

  “Bugün dünyada 1,5 milyara yakın öğrenci evde. Okullar kapandı. Bizim bütün velilerimize özel okulda ya da resmi okullarımızda öğrencisi olan bütün velilerimize önerimiz, bu konu uzun soluklu bir konu ve telafisi yapılacak bir husus. Özel okullarla ilgili konu temsilcilerle, derneklerle görüştüğümüzde de gündeme geldi. Muhakkak surette şimdi yapılmayan herhangi bir eğitim hizmeti tamamlanacağı ve telafi edileceği için bu konuda bir problem çıkacağını sanmıyorum.”

  Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüş ve önerilinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemizi ziyaret edebilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ