e
sv

2020 Yılının En İyi Oyunları

2020-yilinin-en-iyi-oyunlari-teknolama-min
avatar

Selim Enes Erdoğan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2020 yılında sıklıkla bilgisayar üzerinde oynanan oyunların sayısı arttı. Sıklıkla tercih edilen online, RPG, spor, hikaye ve MMORPG tarzı oyun türlerinin farklı stratejiler ile tamamlandıkları görülebilir. Sevdiğiniz veya keşfetmediğiniz türlü oyunlar olabilir. Daha önceden bütün bölümlerini bitirip farklı oyun bulamayınca tekrar aynı bölümleri bitirmeye başlayabiliyorsunuz. Zamanla sıkıcı hal alan bu durum ise güncel oyunlar ile çözümlenebilir. İşte 2020 yılının en iyi oyunları listemizde yer alıyor.

2020 yılının en iyi online (çevrimiçi) oyunları

Bilgisayar üzerinde oynayabileceğiniz çeşitli online oyun türleri bulunuyor. Bunlardan bazısı strateji, savaş, hikaye türü veya görev yapma üzerine konumlandırılıyor. Adından anlaşıldığı gibi online oyunlarda ağ üzerinden veya oyun içerisinde beraber rekabet edebileceğiniz kişi/kişiler ile eşleşebiliyorsunuz. Oynadığınız türe göre yapılan işlemler ve işleyişler farklılık gösterir. Bundan ötürü oynamayı seçtiğiniz oyunun yapısını iyice öğrenmeniz gerekiyor.

valorant-hile-teknolama-min

VALORANT

Riot Games tarafından online savaş oyununun ilk etabında kapalı beta sürümü oyun severlere sunuldu. Global çapta birçok oyuncunun beta sürümüne olan ilgisi ve yaptıkları geri bildirimler ile ön görülen hataların çözümlenmesi ardından yayın hayatına başladı. VALORANT, 5v5 toplamda 10 kişilik rekabetçi oyun modu ile taktiksel savaş sonucu galibiyet kazanılan FPS oyunudur. Güçlü sistemlere sahip olmayan oyuncular için geliştirilen ve görüntü kalitesi bakımından şahane değerleri sunan oyun ilk rakibi olarak Counter Strike: Global Offensive (CSGO) ile karşılaşmıştır.

Call of Duty: Warzone

2020 yılının en dikkat çeken FPS oyunları arasında yer alan Modern Warfare ücretli alanların yanı sıra, bütçesi olmayan oyuncular içinde Battle Royale modunu getirmiştir. Online ve offline olarak oynanması mümkün olan oyunun grafik değerleri orta segment bir bilgisayar ile karşılanabilir. Kargaşa ve kaosun içerisine bırakılan 150 kişilik oyuncu kadrosunun harita içerisinde bulunan farklı noktalardan ekipman, teçhizat ve silah gibi eşyaları elde ederek galibiyet kazanana kadar savaşması gerekir. Ayrıca Call of Duty bu oyununda modern rakiplerinin özelliklerinden barındırarak çoklu oyuncu ya da ekip olarak savaşmanızı sağlıyor.

PlayerUnknown’s Battlegrounds

2017 yılında Bluehole tarafından yayın hayatına alınan PUBG oyunu günümüzde hala en iyi online FPS oyunları arasında yerini koruyor. Battle Royale modunun ilk sahibi ve dünya çapında kabul ettiren oyundur. Oyun başlangıcında solo, duo ve squad türü ile ekibiniz ya da tek başınıza birinci olma yarışına girersiniz. Başlangıcından itibaren ilk olarak 100 kişinin toplandığı alanda tüm oyuncular bekletilir. Ardından belirlenen süre içerisinde oyuncuları taşıyan uçak ile seçtiğiniz 4 farklı bölgenin haritasına atlarsınız. Belirlediğiniz bölgeye iniş yapmanız ile beraber loot olarak tanımlanan eşya edinme işlemlerine başlayabilirsiniz. Bulacağınız her eşya rakiplerinize karşı daha güçlü olmanızı sağlayacaktır.

League Of Legends: Taktik Savaşları (TFT)

Riot Games tarafından 2009 yılında piyasaya sürülen League Of Legends (LOL), 2019 yılının yaz aylarında oyuna yeni bir serüven getirerek ilgi odağını tekrardan üzerine çekmeye başarmıştır. Lig derecelendirmesi olan ve 5v5 karakter savaşları ile galibiyet kazanmak için oynanır. Yeni getirilen taktik savaşlarında ise bireysel strateji geliştirerek kazanmaya çalışılır. LOL üzerinde bulunan şampiyonların mini harita üzerinde rakiplere karşı savaştırmanız gerekir. Başlangıcında 8 rakibin ortada bulunan şampiyonlardan birisini seçme hakkı vardır. İlk seçimin ardından herkes elinde bulunan şampiyonu güçlendirerek yanına kartlardan elde ettiği diğer karakterleri ekleme şansına sahip olurlar. Android ve iOS üzerinden oynanması mümkün olan TFT modunun girişleri Riot Games hesabınız üzerinden yapılabilir.

cs-go-sistem-gereksinimleri-teknolama-min

Counter Strike: Global Offensive (CSGO)

2012 yılında çıkışı ile online FPS oyunlarda devrim yapan CSGO henüz değerini kaybetmeyen rekabetçi modlardan birisidir. Valve Software tarafından yayın hayatına alınan ve taktiksel yavaş oyun türü ile galibiyet almaya çalışan iki takımın savaşından oluşur. 5v5 savaşların olduğu ve rank sistemi ile üst düzey oyuncular arasında bulunmak isteyen takım ya da bireylerin keyif alarak sürdürdüğü ayrıca oyun içerisinde bulunan sesli iletişim özelliği ile takımlar kendi aralarında konuşarak yardımlaşabiliyorlar. Battle Royale modundan en büyük farkı ise ücretsiz ekipman bulma özelliği yoktur. Round başlarında her takım ellerinde bulunan bütçe ile veya öldürdükleri rakiplerinin ekipmanlarıyla oyunu sürdürmesi gerekir. Son zamanlarda firma tarafından getirilen güncellemeler ile karakterler, yeni operasyon ve oyun modlarında yenilikler yapılmıştır. Buda CSGO oyununa oluşan ilgiyi arttırmıştır.

Half Life: Alyx

Valve Software tarafından seneler öncesine dayanan Half Life oyununun bilmeyeni yoktur. Bir neslin göz yoran görüntü kalitesine rağmen severek ve beğenerek oynadığı muazzam oyundur. Geçtiğimiz yıllar içerisinde farklı versiyonları ve yenilikleri ile sürekli güncellendi. En son Half Life 3 olarak piyasaya sürülmesinin ardından o konumunda bırakmayan geliştiricileri yenilikleri ile tekrar oyunu sevenlerin karşısına çıktı. 2020 yılında yapılan ve son teknolojileri içerisinde barındıran Alyx sanal gerçekliğe uyarlanması ile ayrıca dikkat çekmişti. Serinin son oyunu olan Alyx, insanlığın kurtuluşunun son şansı olan karakterin sürükleyici hikayesini alıntılıyor. HL2 oyununda yan karakterler olarak gözüken Alyx ve Black Mesa yeni oyunda ana rolü kapsamıştır.

GTA V

Rockstar Games tarafından 2015 yılının en çok beğenilen ve steam üzerinde rekor satış yapan oyunlardan birisi ise GTA V olarak bilinmektedir. Oyunun temel mantığı yine çocukluğumuza dayanan Vice City ve San Andreas sürümleri ile aynıdır. Ancak GTA V diğer sürümlerinden farklı olan en bilindik özelliği ise oyun grafiğidir. Role play üzerine inşa edilmiş oyun yapısında her şey gerçek hayat ile kıyaslanarak ilerlemektedir. Oyun içerisinde legal ve illegal işlerle uğraşanların, polis, ambulans veya diğer online oyuncular ile rol yaparak oynaması gerekir. Yeni nesil araçlar, evler, işler ve geliştirilmiş rol tekniklerini barındırıyor. Bölüm olarak farklı şeyler yapılabilir. Tabi yapılan görevlerin elbet bir sonu olacaktır. Yeni serverlar ve farklı heyecanlar için kurulan bölümleri araştırabilirsiniz.

RPG oyunlar

Rol Play Game (RPG) oyun türleri genel olarak online işleve sahiptir. Bilgisayar ve çeşitli konsollar tarafından oynanması mümkün ve en basit örneklerinden birisi ise GTA V olarak belirtebiliriz. Farklı türlere sahiptir ve genel olarak bölümlendirilir. Oyunun başlangıcından itibaren yapmanız gereken şeyler olur veya gerçek hayata uyarlı işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir.

cyberpunk-2077-cıkıs-tarihi-teknolama

Cyberpunk 2077

2020 yılında yayın hayatına başlayan bu oyun aslında birçok yeni nesil tasarımları ve araçları içeriyor. Güç ve ihtişam takıntısı olan megalopolis hikayesidir. Night City olarak adlandırdıkları farklı bir dünyada aksiyon ve macera kovalayan ölümsüzlüğün anahtarını bulmak için çabalayan V adlı kanun kaçağı olarak oynayacaksınız. Oynadığınız karakteriniz ile başlangıçta verilen becerilerinizi ya da tarzınızı kendinize göre geliştirme fırsatınız olacaktır. Gelecek neslin anlatımını ve dünyanın etrafınızda şekillendiğini bir nevi ileriye dönük yeni şehirler keşif etmenizin hayal gücünüzde ki önemini anlatıyor.

Final Fantasy VII Remake

Square Enix tarafından 2020 yılının PlayStation kullanıcılarına karşı yaptığı en muhteşem RPG oyunlarından birisidir. Geliştirilmiş versiyonunu yayınlayan ve macerayı üst noktalara tırmandıran yapı son teknolojileri kullanıyor. Sanal gerçeklik ve yapay zeka yardımları ile oyunu daha keyifli hale getirmiştir. Cloud Strife karakteri eski paralı askerdir ve Shinra karşıtı örgütlenmeye çalışır. Bu örgütlenmeyi Avalanche ile takım olarak yenebilirsiniz. Şuanlık sadece playstation üzerinde oynanması mümkün olan oyunun ilerleyen süreçte bilgisayar uyumlu olması bekleniyor.

Elden Ring

Global çapta etki sağlayan Game of Thrones yapımcısı George R.R. Martin ve From Software beraber yaptıkları çalışmada 2020 yılının efsanevi RPG oyunlarından birisi olacak Elden Ring tanıtımını yapmıştı. Oyunun ana yapısı krallıklara dayanıyor. Bir savaşçı olarak başlangıç yapacağınız oyunda ilerleyen süreçte kendi krallığınızı kurmak için savaşlara gireceksiniz. Bu savaşların İskandinav Mitolojisine dayandığının ve ilerleyiş sürecinin oldukça zor olduğunu belirtmek gerekir. PC, Playstation ve Xbox üzerinden oyunu oynamanız mümkün olacaktır.

MMORPG oyunlar

MMORPG aslında iki farklı oyun ana dalından esinlenerek bir araya getirilen ve yenilenen oyunlardır. MMO (Massively Multiplayer Online) olarak adlandırılır. Çok oyunculu çevrimiçi oyunlar olarak sınıflandırılır. RPG (Role Playing Game) yani rol yapma oyunudur. İkisinin birleşimi ile hem çevrimiçi büyük kitleye sahip oyunların kapsar, hem de o oyunlar içerisinde rol yapma özelliğinin olduğunu vurgular. Aslında genel olarak eskilere dayanan oyunların türünde hala lider konumda olmaları ise oyunculara birtakım hatırlatmaları yapıyordur.

Metin 2

2004 yılının yaz aylarında piyasaya sürülen ve çıkışının kısa zaman dilimi içerisinde Türkiye de yayın hayatına başlayan oyunlardan birisidir. Çoğu neslin çocukluklarında harçlıkları ile internet kafede okuldan kaçarak vakit geçirdiği nadir oyunlardan birisidir. 5 farklı karakter ile oyun serüvenine başlayabiliyorsunuz. Tamamen gelişim ve ekipmanlar yaparak hem PvP savaşları atabiliyor hem de oyuna yeni getirilen güncellemelerde ki canavarları katledebiliyorsunuz. Strateji, savaş, rol ve gelişme üzerine dayalıdır. 3 farklı krallıktan birisini seçerek muhteşem büyüler dünyasına katılabilirsiniz.

Aion Online

Koreli en büyük oyun şirketi tarafından tasarlanan ve yayınlanan oyunun yapımcısı NCsoft olarak biliniyor. Geliştirilmiş karakterler ve başlangıçta güçsüz savaşçılarınız ile maceraya atılırsınız. İlk olarak oyun yapısı içerisinde birçok öğrenmeniz gereken detaylar olacaktır. Ancak bunlar dışında en önemli göreviniz karakterinizi geliştirmeye başlayarak 10 seviyeye ulaştırmanız gerekir. Gelişim sürecini tamamlamanız ardından devasa bir kanat sahibi olacaksınız fakat bunun için oldukça zorlu ve özel bir görevi tamamlamanız gerekecektir. Gizemli dünyaların en güçlü savaşçısı olmak için tek yapmanız gereken hızlı gelişim ve güçlü bir karakter hazırlamaktır.

Knight Online

MMORPG oyunları arasında en geniş köklü ve çoklu oyuncuya global çapta sahip olan oyunlardan birisidir. 2002 yıllarında yayın hayatına giren oyun insan ırkı olan El Morad ve Orc ırkı olan Karus arasında savaş çıkmıştır. Zafer için her iki ırk birbiriyle savaşmalı ve kendi milletini kurtarmak için bir olmalıdır. Genel olarak bireysel ve takım oyunu ile savaşların döndüğü yaratıklar tarafından elde edilen nesneler ile kendini geliştirmen gerekir. Böylece diğer ırklara karşı daha güçlü olabilir ve savaşın galibi olabilirsin. Ayrıca oyun içerisinde savaş başlatıcı ve birinciye ödül verilen etkinlikler düzenlenmektedir.

Sizler için 2020 yılının en iyi oyunları listemizi derledik. Peki sence 2020 yılının en iyi oyunları hangileri? Sen de görüş ve düşüncelerini yorum olarak belirterek listeyi şekillendirebilirsin. Ayrıca daha fazla liste içeriği için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsin.