106 Ülkeden 533 Milyon Facebook Kullanıcı Bilgisi Çalındı

326 Okunma 04 Nisan 2021 14:06
facebook-hesap-bilgisi-teknolama-min

Facebook, artık güvenlik açıkları ile sık sık ismini duyduğumuz bir isim haline geldi. Kullanıcı bilgilerini hali hazırda kendisi de pazarlayan ve geçtiğimiz yıllarda bu sebeple büyük problemler yaşayan Facebook, yine büyük bir çalıntı haberi ile gündeme geldi. Tam 106 ülkeden 533 milyon Facebook kullanıcı bilgisi çalındı. Bu bilgiler içerisinde telefon numaraları, isimler, konumlar, mail adresleri ve benzeri bilgiler bulunuyor.

Herkesin girebileceği bir hacker forumunda bulunan bir kullanıcı, yarım milyardan fazla Facebook kullanıcı bilgisini ücretsiz olarak yayınladı. Toplamda 106 ülkeden 533 milyon kullanıcının bilgilerini ele geçirdiğini belirten hacker, bu bilgilerin karşılığında hiçbir şey talep etmedi.

Belirtilenlere göre çalınan bilgiler arasında telefon numaraları, Facebook ID’leri, tam isimler, konumlar, doğum günleri, biyografi bilgileri, e-posta adresleri ele geçirildi. En yoğun şekilde bilgileri ele geçirilen kullanıcılar 32 milyon ile ABD’de, 11 milyon ile Birleşik Krallık’ta ve 6 milyon ile Hindistan’da gözüküyor.

Konu hakkında araştırma yapan Insider, sızdırılan bilgilerin incelendiğini ve gerçek Facebook kullanıcıları ile eşleştiğini resmi olarak onayladı. Üstelik mail adresleri şifre sıfırlama işlemi için de kullanılabiliyor.

Facebook, uzun süredir bu tarz problemler ile başa çıkmaya çalışıyor. Facebook platformunun bu şekilde sık sık hacklenmesi, WhatsApp ve Instagram kullanıcılarını da aynı tehlikeye atıyor. İlerleyen dönemlerde ne gibi adımlar atılacak hep birlikte göreceğiz.

Peki siz Facebook kullanıcı bilgisi çalınması tarafında öne çıkan skandallar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla sosyal medya haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

106 Ülkeden 533 Milyon Facebook Kullanıcı Bilgisi Çalındı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ